Aile Yemekleri Çocuğu Daha Sağlıklı ve Mutlu Yapyor.

Araştırma: Aile Yemekleri Çocukları Daha Sağlıklı ve Mutlu Yapıyor

Akşam saatlerinde, bırakın düzgün bir akşam yemeği hazırlamayı, herkesin masanın başına oturmasını sağlamak bile zor olabiliyor bazen. Ancak yeni bir araştırmaya göre bu, tüm çabanıza değen bir eylem. Çünkü düzenli olarak aileleriyle birlikte yemek yiyen çocuklar fiziksel olarak daha sağlıklı ve sosyal beceriler açısından daha iyi oldukları gibi, yalnız başına yemek yiyen akranları kadar agresif olmuyorlar.

“Araştırmadan elde ettiğimiz verilere göre aile yemekleri sadece ev ortamının niteliğinin bir göstergesi değil, aynı zamanda çocukların genel refahını artırmak için veli eğitiminin önemli bir parçası olabilir,” diyor Montréal Üniversitesi eğitim psikoloğu profesör Linda Pagani. “Halk sağlığı açısından baktığımızda, ailece yenen yemeklerin çocukların fiziksel ve zihinsel sağlığı üzerinde uzun vadeli etkileri olduğunu söyleyebiliriz.”

Araştırmacılar, 1997 ve 1998 yılları arasında doğmuş yaklaşık 1,500 çocuğu izleyen uzun süreli bir çocuk gelişimi çalışmasını gözden geçirdiler. Ebeveynlerden, öğretmenlerden ve çocukların kendilerinden gelen bildirimleri inceleyen araştırmacılar, çocukların, 6 yaşına geldiklerinde ailece yedikleri yemeklerin sıklığı ile dört yıl sonraki özellikleri arasındaki bağlantıyı araştırdılar.

Aileleriyle düzenli bir şekilde akşam yemeği yiyen çocuklar pek çok açıdan daha sağlıklıydı. Araştırmacılar bunun sadece yedikleri yemeklerin sağlıklı olmasından kaynaklanmadığını düşünüyor.

“Yemek saatlerinde ebeveynlerin varlığı, küçük çocuklara ilk elden sosyal etkileşimi, sosyal meseleleri ve günlük sorunları tartışmayı, bildik ve duygusal olarak güvenli bir ortamda öğretiyor,” diyor Pagani.

Başka araştırmalara göre ailece yenen akşam yemeklerinin diğer önemli faydaları da şunlar:
Düzenli olarak aileleriyle birlikte yemek yiyen çocukların kelime hazineleri daha geniş oluyor.
Ebeveynleriyle birlikte akşam yemeği yiyen çocuklar daha sağlıklı besleniyor.
Aile yemekleri, ergenler arasında iyi davranışın önemli (ve iyi notlardan daha iyi) bir göstergesi.
Ailesiyle yemek yiyen ergenler daha iyimser oluyor ve genel ruh halleri daha iyi oluyor.
Akşam yemeği sırasında sohbet eden çocukların ebeveynleriyle ilişkileri de daha iyi oluyor.(Alıntı)

Bilyön Koleji

2007 yılından beri eğitim öğretim hayatında varolan Bilyön Koleji, öğrencilerine verdiği değer ve her zaman ön planda tutmuş olduğu eğitim kalitesiyle diğer okulların önüne geçmektedir.

Bilyön Ofis

Tuna Mahallesi 5500/3 Sokak

N0.14/A Çamdibi

Bornova / İZMİR

0(232) 237 0 444
Copyright © 2019 - İzmir Bilyön Koleji Resim/Bilgi Paylaşımı Yapılamaz - Tüm Hakları Saklıdır.