Daha İyi Ebeveyn Olmak İçin…

Daha İyi Bir Ebeveyn Olmak İçin 10 İpucu

Yeni bir okul yılına, belki de yeni bir okula hoş geldiniz. Okul müdürleri olarak bizler tüm ailelerimizle iyi geçinmek isteriz. Buna rağmen yine de kimi zaman makul olmayan ebeveynlik biçimlerini görüyoruz. Bazı çocukların endişelerine ya da zor davranışlarına bakıyoruz; ve bunun nereden geldiği hakkında bir fikrimiz oluyor. Anneler ve babalar da zaaflarını kendi ebeveynlerinden öğrendiler. Bu yüzden ben, okullar ve çocuklar adına, onlara ebeveynlik etmeleri ile ilgili birkaç öneride bulunacağım…

1. Çocuklarınız size seviyor ve size hayranlık duyuyorlar. Sizin yaptıklarınızı kopyalıyorlar, bu yüzden lütfen örnek olun. Günlük yaşamda, örneğin sokakta ya da otoparkta arabanızı park ederken saldırgan davranışlar gösterirseniz, bu çocuğunuzun öğretmenlerine, akranlarına hatta size olan davranışlarına yansıyacaktır. Okulda biz nazik ve düşünceli olmak konusunda örnek olmaya gayret ediyoruz. Çocuklar sınıf arkadaşlarına küfür ediyorlarsa, bunu bizden öğrenmiyorlar.

2. Lütfen çocuklarınıza onları önemsediğinizi gösterin. Sürekli olarak “Seni seviyorum.” demekten bahsetmiyorum. 11 yaşındaki çocuğunuz okuldan sonra arabanıza bindiğinde, lütfen telefonunuzu bir kenara bırakın, size gününün nasıl geçtiğini anlatmak ister. Lütfen ona nasıl gittiğini sorun, başarısını kutlayın, zor olduğunu düşündüğü şeyler varsa ona cesaret verin. Çocuğunuz kendisinin sizin için ne denli önemli olduğunu bilirse, okulda çok daha iyi olacaktır.

3. Çocuğunuzun uykuya ihtiyacı var. Yatağına uygun bir zamanda gittiğinden emin olun ve elektronik araçları odasının dışına alın. Telefonlarla ya da tabletlerle tüm gece zaman geçirmesine izin vermeyin. Çocuğunuza sınavlarından bir hafta önce son model Xbox/PS4 oyunu alıp, tüm gece onunla oynamak için uyanık kaldığında ve sınavlarda başarısızlığa uğradığında şaşırmayın.

4. Çocuğunuzu iyi besleyin. Küçük çocuklar için yemekle ilgili denemeler yapmak evde ne kadar normal ise okulda da aynı şey geçerli olur. Kahvaltı okul günlerinde önemlidir, atıştırmalıklar ve sıvı alımı gün boyunca gereklidir. İyi bir öğlen yemeği esastır. Çocuğunuza okul yolu üzerinde yiyeceği, açlığını geçiştirici saçma şeyler vermeyin. Bir paket Doritos yemek değildir. Paketleyip yanına koyduğunuz bir yemek, eğer çocuğunuz o yemeği sevmiyorsa çöpe gidecektir. Eğer çocuğunuz öğlen yemeği saatlerinde aç olmadığını söylüyorsa okul ile iletişime geçin: Bu rahatsız edici bir şeylere işaret edebilir, ama etmeyebilir de… Jamie Oliver ile benim de sorunlarım var ama okul yemekleri çocuğunuz gönülsüz olsa bile, artık eskisinden çok daha iyiler.

5. İşler kötü gidebilir. Endişeleriniz olduğunda bunu bize anlatmanızı ve her türlü konuyla ilgilenebilmeyi umuyoruz, o yüzden konu iyice büyümeden ve siz de öfkelenmeden bizimle iletişime geçin. İletişimimiz yavaş olabilir. Ama gerçekten öğretmenin çocuğunuza bir şeyler öğretmek yerine e-postalarını kontrol ediyor olmasını mı tercih edersiniz? Bazı şeyler kötü gittiğinde lütfen telefonda bağırmayın ya da okul girişinde olay çıkarmayın. Okullar işleri tabii ki yoluna koymayı isterler, ancak sizin konunuz o anda en çok baskı yaratan konu olmayabilir.

6. Çocuğunuz muhtemelen bir noktada zorbalıkla karşılaşacaktır. Gerçek bu. Bu, okulun güvenli olmayan bir yer olduğunu göstermez. Çocuklar birbirlerine karşı korkunç olabilirler. Tehditleri çocuğunuz adına algılamayın. Diğer çocuğun ebeveynlerine kin beslemek kötü bir fikirdir. Çocuğunuzu rahatlatın ve okula, her iki çocukla birlikte sorunu çözmeleri için destek olun. Çocuğunuzun yüzde 100 kurban olduğunu düşünseniz de onu nazik olması, kin gütmemesi, arkadaşlarını desteklemesi için yüreklendirin.

7. Çocuğunuzun okulla ilgili olarak anlattığı her şeye inanmayın – bu hikayeler başka çocuklar tarafından desteklense de… Düğmenize nasıl basacaklarını ve suçu kendi üzerlerinden nasıl atacaklarını biliyorlar. Patlama yaşamayın ve kan yemini etmeyin. Sakince okulla iletişime geçip ne olduğunu öğrenin. Sizin memnuniyetle okulu cehenneme çevirip onlara hiç bir şey yapmayacağınızı öğrendikleri anda, çocukları yönetmek çok zor olacaktır. Buna pişman olacaksınızdır.

8. Bizi sosyal medyada karalamak kötü bir fikirdir. Bu bir sarmala dönüşebilir. Öncelikle yazdığınız her neyse bu gerçekte doğru olmayabilir, tehditlere ve şiddete yol açabilir, ve bazı durumlarda polis tarafından bile ziyaret edilebilirsiniz. İkinci olarak evi ve okulu böler ve bu, sorunun çözümünü kolaylaştırmaz. Diğer ebeveynler ya da çocuklar tarafından başlatılan mesaj dizilerine yorum yapmayın. Güvenilirliğinize zarar verirsiniz.

9. Sosyal medya çocuklar için zehirli olabilir. Çocuklar Facebook’ta yer almak için 13 yaşında ya da daha büyük olmalıdır. Başka insanlardan gelen uygunsuz atılımlar korkutucu derecede yaygındır ve bunlar sadece kızlara yönelik değildir; siz çocuğunuza yönelik riskleri azaltmakla sorumlusunuz. Online zorbalık sonucu ortaya çıkan akıl sağlığına ilişkin tehlikeler oldukça büyüktür. Çocuklar birbirlerine karşı korkunç olabilirler ve bunu bir uygulama yolu ile yapmak olayın etkisini artırırken, failinin sorumluluğunu azaltır. Kullanılan uygulamayı silmeniz, belirli insanları, hatta çocuğunuzun “arkadaşlarını” engellemeniz gerekecektir.

10. Eğer çocuğunuzun evde çalışmayı reddetmesini desteklerseniz ya da derslerde nasıl olduğuna ilişkin olarak öğretmenlerin sözlerine inanmazsanız, çocuğunuzun yaptıkları ya da yapmadıkları şeyler için bahaneler bulursanız, bunun olumsuz etkilerini göreceğiniz bir zaman gelecektir. Eninde sonunda çocuğunuz evde de böyle davranacaktır. Büyük sınav zamanı geldiğinde aniden ve kendiliğinden çok çalışmak istemeleri söz konusu değildir. İlk günden itibaren okulu desteklemek ve çocuğunuzun iyi alışkanlıklar edinmesinin bir yolunu bulmak çok daha kolaydır. Çocuğunuz bundan nefret etse bile ve bu sizin için zor olsa bile, buna değer.

Unutmayın: Bu kişisel bir şey değil. Okullar herhangi bir öğrenciyi, diğerleri arasından daha yakın ilgi göstermek için seçmezler. Siz ebeveynlerle birer ortak olarak çalışmayı dört gözle bekliyoruz.(Alıntı)

Bilyön Koleji

2007 yılından beri eğitim öğretim hayatında varolan Bilyön Koleji, öğrencilerine verdiği değer ve her zaman ön planda tutmuş olduğu eğitim kalitesiyle diğer okulların önüne geçmektedir.

Bilyön Ofis

Tuna Mahallesi 5500/3 Sokak

N0.14/A Çamdibi

Bornova / İZMİR

0(232) 237 0 444
Copyright © 2019 - İzmir Bilyön Koleji Resim/Bilgi Paylaşımı Yapılamaz - Tüm Hakları Saklıdır.