Öğrencilerin,Öğretmenlerinin Bilmesini İstedikleri.

Öğrencilerin Bütün Öğretmenlerin Bilmesini İstediği 10 Şey

1). Öğrenciler aslında zamanınızı onları tanımaya harcamanızı isterler…

Öğrencilerinizin isimlerini olabilecek en hızlı şekilde öğrenin. Onlarla ilgili onlara özgü olan bir şeyler öğrenin ve onları neyin motive ettiğini keşfedin. Öğrenciler, öğretmenlerin kendileri hakkında hiçbir şey bilmediklerini hemen anlarlar. Bu yüzden öğrencilerinizi tanımayı önceliklerinizden biri haline getirin.

2).Öğrenciler öğrenme sürecinde seslerinin duyulmasını ister ve bir şeyleri “kendilerinin” nasıl yaptığını paylaşmak isterler…

Öğrenciler öğrenme sürecinin “onlara yapılan bir şey” olmasını değil, “onlarla birlikte gerçekleşen bir şey” olmasını isterler. Okullar görünüşte sınırsız sayıda yeni ve taze fikirlerle dolu fikir fabrikaları gibidirler, bu yüzden artık bu potansiyeli kullanmaya başlamamızın zamanı geldi. Ayrıca çocuklar da okula, yaşamla ilgili benzersiz bakış açıları ve düşünme şekilleri getirirler. Bu yüzden onları yolcu koltuğundan terfi edip zaman zaman otobüsü kullanmalarına izin verin.

3). Öğrenciler kendilerine saygılı davranılmasını ve itibar görmeyi isterler…

Öğrenciler utandıklarında sihirli bir şekilde motive olmazlar. Ayrıca öğrenciler onları göstererek öne çıkarmanızdan ve onları birer örnek olarak kullanmanızdan hoşlanmazlar. Eğer birinin size bunu yapmasından hoşlanmayacaksınız, o zaman siz de bunu öğrencilerinize yapmayın.

4). Öğrenciler “anlamlı” ve “amacı olan” öğrenme deneyimleriyle “uygun bir şekilde” zorlanmayı isterler…

Öğrenciler, önemli ve verimli çalışma ile anlamsız ve saçma olan yoğun çalışma arasındaki farkı oldukça hızlı öğrenirler. Öğrenciler, başarılı olmalarına yarayacak beceriler sağlayan öğrenme süreçleri ile onları zorlamanızı isterler. Buna ek olarak bocaladıklarında ihtiyaç duydukları desteği almayı da isterler ve bu desteği onları daha da zorlayacak öğrenme deneyimlerine doğru yol almak için kullanırlar.

5). Öğrenciler, kendilerinin de kötü ve hiçbir şey yapmak istemedikleri günleri olduğunu öğretmenlerin bilmelerini isterler…

Hepimizin kötü günleri vardır ve öğrenciler de bizden farklı değildir. Ayrıca bazı öğrencilerin eğitim dünyası dışındaki hayatlarında çok fazla olay vardır. Bu durumda eğitim, bazı zamanlarda anlaşılır bir şekilde onların hayatındaki önceliklerden biri değildir. Empati ve anlayış, sınıf içinde her zaman çok işe yarar.

6). Öğrenciler kendi ilgilerinin ve tutkularının sınıftaki öğrenme sürecine nüfuz etmesini isterler…

Bütün öğrencilerin geleneksel okul ortamının ötesine geçen ilgileri ve tutkuları vardır. Sınıftaki öğrenme süreci ile birleştirmenizi ve entegre etmenizi istedikleri şey, işte bu ilgiler ve tutkulardır. Öğrenciler sınıfın öğrenme hedeflerini yakalarken eş zamanlı olarak kendi ilgilerini de keşfedebilir ve geliştirebilirlerse, o zaman ortaya müthiş şeylerin çıkması mümkün olur.

7). Öğrenciler öğretmenlerin samimi ve dürüst olmalarını isterler…

Öğrenciler samimi ve dürüst olduğunuzu hissederlerse, size güvenmeye başlarlar. Eğer öğrenciler size güvenir ve saygı duyarsa, sizin için yapmayacakları çok az şey olur. Bu iki taraflı ilişkinin gelişmesi zaman alır, ama uzun vadede iki taraf için de çok önemli getirileri vardır.

8).Öğrenme sürecinde öğrenciler sizinle “ortak” olmak ister…

Öğrenciler okulda “öğretmenlere” karşı “öğrenciler” zihniyetini istemezler. Öğrenme ve gelişmeleri ile ilgili olarak sizinle ortaklık ve “dostluk” kurmak isterler. Öğretmenler ve öğrenciler arasındaki işbirliğini ve güveni gerçekten güçlendiren şey, geleneksel zihniyetteki bu değişimdir.

9). Öğrenciler yaptıkları çalışmaların ve okula ayırdıkları zamanın dünyaya bir fark katacağını bilmek isterler…

Öğrenciler büyürken zamanlarının önemli bir kısmını okula adarlar. Bu yüzden harcadıkları zamanın ve yaptıkları çalışmaların dünyayı daha iyi bir yer yapmasını istemek, gerçekten adil ve uygun bir istektir. Dünya için fark yaratan bir şey yapmak ile sadece bir şey yapmayı birbirinden ayırmak, aslında bütün farkı yaratan şeydir.

10).Günün sonunda bütün öğrenciler varlıklarının değerli olduğunu ve önemli olduklarını bilmek isterler…

Hepimiz bunu istemez miyiz?

Bilyön Koleji

2007 yılından beri eğitim öğretim hayatında varolan Bilyön Koleji, öğrencilerine verdiği değer ve her zaman ön planda tutmuş olduğu eğitim kalitesiyle diğer okulların önüne geçmektedir.

Bilyön Ofis

Tuna Mahallesi 5500/3 Sokak

N0.14/A Çamdibi

Bornova / İZMİR

0(232) 237 0 444
Copyright © 2019 - İzmir Bilyön Koleji Resim/Bilgi Paylaşımı Yapılamaz - Tüm Hakları Saklıdır.