Dur Yolcu! Çanakkale Şehitlerimizi andık.

Özel İzmir Bilyön Koleji, İstiklal Marşımızın kabulünün 97. yıl dönümünü ve 18 Mart Çanakkale Zaferimizin 103. yıl dönümünü ortak bir törenle andı.

19 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirdiğimiz törenimize velilerimiz de iştirak etmiştir.  Törenimiz Bedirhan Gökçe’nin seslendirdiği İstiklal Marşı videosuyla başladı. Okulumuz öğretmenlerinin yönettiği İstiklal Marşı ile şehitlerimiz anısına saygı duruşumuzdan sonra Anadolu Lisesi Müdür Yardımcımız ve Tarih Öğretmenimiz Emin Can, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasını yaptı. Konuşmasında hala sürmekte olan Zeytin dalı harekatına da değinen hocamızın arkasından  20 Ocak 2018 günü Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde çeşitli terör örgütlerine mensup teröristleri etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere başlatılan “Zeytin Dalı Harekatı”nın 58. gününde  hayatını kaybeden şehitlerimizi anmadan programımızın mahiyeti eksik kalacaktı. Onların fotoğrafları eşliğinde okulumuzun düzenlediği “Askerlerimize mektup” etkinliğinden öğrencimiz Furkan SELÇUK bize mektubunu okudu.

O şiir bir daha yazılamaz, o’nu ben de yazamam. O’nu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değil, milletin malıdır. Benim, millete en kıymetli hediyem budur. Allah bir daha bu millete bir istiklal marşı yazdırmasın!” diyen ve İstiklal Marşını milletine hediye eden Mehmet Akif Ersoy’un hayatına ve İstiklal Marşının Millet meclisi tarafından 12 Mart 1921’de kabulüne dair bir video gösterimi yaptık, bu gösterimden sonra İstiklal Marşı kurtuluş mücadelemizin ruhudur. Bu ruhu yaşatıp korumak neslimizin ebedî görevidir diyerek 8. Sınıf öğrencimiz Nehir AZMAN, İstiklal Marşına hitaben yazılmış şiiri okudu.

Onlar hep birlikte gelmişlerdi. Güveniyorlardı toplarına tüfeklerine. Ama hesaplayamadıkları bir nokta vardı ki, o da Türk Milletinin yüksek karakteri ve imanıydı.  Dünyayı dize getirdiğimiz 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yılı anısına hazırlanmış videomuzla programımız devam etti.

“Biliyor musun Eşref! Dün gece sabaha kadar Rabbime ne için yalvardım, biliyor musun? “Çanakkale’de zaferi görmeden canımı alma, zaferi göreyim beni öyle huzuruna davet et Allah’ım!” diye yalvardım. Adalet-i ilahî var, hak var, kahramanlığın bedeli var! Allah İstanbul’un yolunu bu sömürgeci gürûha açmayacaktır Eşref! Benim kahraman Mehmetçiklerim bu insaniyet ve İslamiyet düşmanlarına yiğitlik dersi verecektir.” Bu sözleri 1915 yılının mart ayında söyledi Akif.  Onun, tarihimizin şanlı Çanakkale Zaferinde kaybettiğimiz Mehmetçikler anısına yazdığı destanı, “ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE” şiirini Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Sayın Aspurçe Gizem KOÇAK seslendirdi.

Okulumuz  7/A sınıfından Minesun KINACI, 9/A sınıfından Ceren TACMAHAL, 10/A sınıfından Dilek AKAN,  Engin SEZGİN  ve  11/B sınıfından Emirhan YURTSEVEN’in rol aldığı “ÇANAKKALEDEN HAVADİS VAR” adlı tiyatro oyunumuz cephede kaybettiğimiz gencecik askerlerimizin anısının her daim yeni neslin damarlarında canlı tutulacağını gösterdi.

Oyunumuzdan sonra programımız okul koromuz ve öğretmenlerimiz Nur Sevil KILIÇ, Ayça DEMİRAY ve Mesut CERİT’in seslendirdiği kahramanlık türküleriyle son buldu.

Bilyön Koleji

2007 yılından beri eğitim öğretim hayatında varolan Bilyön Koleji, öğrencilerine verdiği değer ve her zaman ön planda tutmuş olduğu eğitim kalitesiyle diğer okulların önüne geçmektedir.

Bilyön Ofis

Tuna Mahallesi 5500/3 Sokak

N0.14/A Çamdibi

Bornova / İZMİR

0(232) 237 0 444
Copyright © 2019 - İzmir Bilyön Koleji Resim/Bilgi Paylaşımı Yapılamaz - Tüm Hakları Saklıdır.